Filmid

ALLPOOL TOODUD FILME EI SAA MEIE KAUDU SOETADA.

The Black Balloon (Austraalia, 2008)

www.aso.gov.au/titles/features/black-balloon

Thomas on saamas 16-aastaseks ja ta peab sageli hoolitsema oma venna Charlie eest, kellel on autism ja kes vajab pidevat hoolitsust. Kui nende perekond kolib uude linna, tunneb Thomas tihti piinlikkust oma venna käitumise pärast. Kui Thomas hakkab käima Jackie´ga, kellega nad käivad koos ujumistunnis, kohtab ta mitmeid takistusi, sest satuvad vastuollu tema enda soovid ja kohusetunne hoolitseda venna eest.

Saadaval DVD-l.

Ben X (Belgia, 2007)

www.benx.be

Ben on autismiga täiskasvanu, kes on tunduvalt intelligentsem kui tema keskkoolikaaslased, kuid ta on ka äärmiselt häbelik ja introvertne. Tema elu koolis on igapäevane põrgu, kuna ta on igapäevane julma kiusamise sihtmärk. Ta leiab varjupaiga oma magamistoas, kus ta mängib oma lemmikarvutimängu “Archlord”, püüdes end harjutada oma igapäevaeluga. Kuna tema kiusamise õudus järjest kasvab, kavandab ta plaani, milles ta pole enam ohver, vaid saab olema kangelane.

Saadaval DVD-l.

The Special Need (Itaalia, 2013)

Enea on 29-aastane Itaalia mees, kellel on autism ja kes tahab tõeliselt kogeda seksi. Koos oma sõprade Carlo ja Alexiga asub ta maanteereisile Põhja-Euroopasse. Alanud füüsiliste suhete otsinguga, omandab see teekond hoopis komplitseeritud ning seksi, armastuse, tunnete ja sõpruse kohta küsimusi tekitava värvingu ning leiab ootamatud vastused.

Filmi on näidatud festivalidel Šveitsis, Saksamaal, Taanis, Hollandis, Itaalias ja Kreekas, kuid pole veel saadaval DVD-l.

God´s Ear (USA, 2008)

Noah on püüdlik poksija, kellel on autism. Ta veedab peamise osa oma ajast, koristades kohaliku võimla põrandaid ning oodates ideaalset hetke, millal ta lõpuks astub poksiringi. Ühel päeval ristub tema tee poolatarist tantsija Alexiaga. Nad saavad sõbraks, kuid kui see sõprus tundub arenevat millekski enamaks ja tõsisemaks, vaatavad mõlemad otsa oma hirmudele ja väljakutsele oma arusaamale armastusest.

Saadaval DVD-l.

Temple Grandin (USA, 2010)

Ülikooli professor ja autismiga inimeste eestkõneleja Temple Grandin on eluskarja humaanse kohtlemise meetodite tippteadlane. Film portreteerib tema varast autismidiagnoosi ja väljakutseid täis lapsepõlve, vanemate ja teadusõpetajate poolset toetamist ning tema kaasasündinud tundlikkust ja mõistmist loomade käitumise suhtes. Film valgustab tema sihikindlust ja otsustavust autismist tulenevate väljakutsetega toimetulekul sel ajal, kui autism oli veel üsna tundmatu puue.

Saadaval DVD-l.

The Story of Luke (USA, 2012)

www.thestoryofluke.com

Luke on noor mees, kellel on autism ja kes alustab töö ja sõbratari otsinguid. Pärast kasvamist vanavanemate juures turvalises ja armastavas keskkonnas, muutub tema maailm pärast vanaema surma äkitselt ning ta on sunnitud elama  sugulaste juures. Luke seisab oma eelnevast kaitstud elust lahkudes silmitsi väljakutsega leida töö ja jääda ellu täiskasvanuna.

Saadaval DVD-l.

Snow Cake (Kanada, 2006)

Kui Alex võtab peale noore hääletaja Vivienne, pole tal veel aimugi sellest, et tema elu muutub täielikult. Teel juhtub kohutav õnnetus ja Vivienne sureb kohapeal. Kui õnnetusest traumeeritud Alex otsustab külastada Vivienne´i ema Lindat, leiab ta eest autismiga naise, kes ei suuda välja näidata ühtki emotsiooni. Linda veenab Alexit jääma veel mõneks päevaks pärast matuseid ning nende vahel areneb välja sõprus, kui Alex püüab juhtunuga leppida.

Saadaval DVD-l.

Mary and Max (Austraalia, 2009)

Max on 44-aastane tõsiselt ülekaaluline juudi mees, kellel on autism ja kes elab New Yorgis. Mary on üksildane 8-aastane tüdruk, kes elab Melbourne´i eeslinnas. See animeeritud film räägib loo 20-aastasest kirjasõprusest kahe täiesti ebatõenäolise tegelaskuju vahel. Vaatamata sellele, et nad on erinevad ja pole kunagi kohtunud, tugevneb nendevaheline side. Kuid kui Mary astub ülikooli ja kasutab oma vaimsete häirete õpingute raames Maxi juhtumit, paneb see nendevahelise sõpruse proovile.

Saadaval DVD-l, iTunes´is ja Netfix´is.

Rain Man (USA, 1988) Vihmamees

Charlie Babbitt (Tom Cruise) on isekas ning omakasupüüdlik tüüp. Kui tema rikas isa sureb, loodab mees pärida, kui ainus laps, kogu tema suure vara. Kuid asja veidi uurides selgub, et kadunuke on kogu enda maise vara jätnud Charlie eest seni varjatud vennale – Raymondile (Dustin Hoffman). Raymond on autist – ta suudab peast arvutada ükskõik milliseid matemaatilisi tehteid ning suudab kõike kogetud detailselt meeles pidada. Kuid see on ka kõik, mida ta oskab. Muu mõistus on tal alles lapsekingades. Ta ei saa isegi aru, mille jaoks on Maailmas raha olemas.
Kaks venda võtavad ette reisi läbi mitmete kaugete kohtade, et teineteist tundma õppida …

Neli Oscarit (parim film, meespeaosa: Dustin Hoffman, originaalstsenaarium, lavastaja).

Keep the Change (USA, 2017) Tagasi pole vaja

Tribeca filmifestivalil mitu peaauhinda võitnud Rachel Israeli debüütfilm „Tagasi pole vaja“ vaatleb mõnusalt sooja huumoriga meie seas elavaid ja igapäevaselt hakkama saada üritavaid autistlikke inimesi.

David elab kõrgema keskklassi peres privileegitud elu ja on üsna enesekindel oma erakordsuses. Kui ta pärast väikest intsidenti politseiga suunatakse täiskasvanud autistide tugigruppi, tabab teda kerge šokk ja ta keeldub teiste omasuguste hulka kuuluvust tunnistamast. Kuid saatus tahab teisiti ja tema grupipartnerist Sarah’st kujuneb Davidi jaoks midagi enamat. Koos käiakse New Yorki uudistamas ja tehakse iseseisvaid retki kodust kaugemale. Kohanemine ei ole kerge ja haiget tegemist pole võimalik vältida, kuid see on osa kahe armunu arengust ning mis peab juhtuma, see juhtub.

Adam (USA, 2009)

On omamoodi filmiklišee, et kui Manhattanil satuvad ühise katuse alla poiss ja tüdruk, siis lendleb teravmeelsusi ja sädemeid ning asi lõpeb (või algab) voodis. “Adami” lugu on aga kõike muud kui tavaline. Kaunis ja rõõmsameelne kirjanik Beth on just oma korterisse sisse kolinud ning tunneb huvi uute naabrite, eriti Adami vastu. Üritades temaga vahetumat sidet luua, ajab mehe ebaharilik käitumine Bethi segadusse. Adamil on Aspergeri sündroom, mis tähendab, et tema jaoks on sotsiaalne suhtlus ja mitteverbaalsete signaalide mõistmine raske. Rahu leiab Adam hoopis stereotüüpsetes korduvates tegevustes ja huvides. Film ei suhtu Aspergeri sündroomi kui traagilisse haigusse, vaid kui väljakutsesse arusaamale sellest, mis on tegelikult “normaalne”. Adami seisund ja Bethi keeruline perekond panevad nende vahel tärkava armastuse proovile – et tõeliselt jõuda teise inimeseni, on vahel vaja siseneda enda jaoks ebamugavale territooriumile.

Mercury Rising (USA, 1998) Mercury on hädaohus

Art Jeffries (Bruce Willis) on väga kogenud, kuid tööõnnetusest muserdatud FBI agent, kes teeb igavat kontoritööd. Asjad võtavad aga ohtliku pöörde, kui autistist üheksa aastane poiss Simon dešifreerib pahaaimamatult ülisalajase “Mercury” koodi. Simon pääseb, kuid ta vanemad mitte ning pärast seda võtab Art poisi enda hoole alla.