Raamatud, mida saab tellida Eesti Autismiliidu kaudu:
Christopher Gillberg “ESSENCE: autism ja teised neuroarengulised seisundid. Uus suhtumine kaasuvatesse haigustesse, hindamisse ja sekkumisse”
Eesti Autismiliit, 2022
ESSENCE (Early Symptomatic Syndromes Eliciting Neurodevelopmental Clinical Examinations) viitab neuroarenguliste häirete rühmale, sealhulgas autism, aktiivsus- ja tähelepanuhäired, tikid, samuti seisundid nagu PANS, ARFID ja PANDAS, mille kohta teadlikkus üha suureneb.
Laste- ja noorukite psühhiaatria professor Christopher Gillberg kirjeldab ESSENCE’i elukestvat prognoosi, uurides nende seisundite ja nendega kaasnevate sümptomite koosesinemist. Kuigi diagnoose ravitakse sageli eraldi, esitab Gillberg need probleemid ühtses kontekstis ning soovitab ravi ja tuge tervikliku lähenemisviisi alusel. See raamat näitab vajadust terviklike, kogu inimest hõlmavate sekkumiste ja hinnangute järele, et parandada sellesse rühma kuuluvate inimeste arengutulemusi.
Raamatu ostmiseks tuleks:
- raamatu hind 25.- + saatekulud (Smartpost 3,15, Omniva 3,70) kanda Eesti Autismiliidu arveldusarvele nr EE672200221035410732 ning anda meilile info(ät)autismiliit.ee teada, millisesse pakiautomaati raamat saata ning oma mbiiltelefon number. Kui raha on laekunud, saadame raamatu soovitud pakiautomaati.
Ina van Berkelaer-Onnes, Steven Degrieck, Miriam Hufen “Autism ja meeleprobleemid”
TIRAAŽ ON LÄBI MÜÜDUD!
Juba aastaid on teada, et autismiga inimestel on probleeme meeltega. Nad on sageli sensoorsete stiimulite suhtes ülitundlikud või vastupidi – alatundlikud, või siis mõlemat korraga. Autismispektri häirega inimesed võivad täielikku paanikasse sattuda päevavalguslampidest või kergeimast puudutusest. Võib ka juhtuda, et nad teatud helisid üldse ei märka. Autismiga inimene võib sattuda stressi krabisevast hõbepaberikesest, äikese müra aga samas mitte märgatagi.
„Autism ja meeleprobleemid“ kirjeldab nende erinevate, suurt stressi põhjustada võivate sensoorsete probleemide olemust. Raamat annab juhiseid nende probleemide äratundmiseks ja käsitleb põhjalikult võimalikke sekkumisi.
Kate C. Wilde “Autismi logistika. Lapsevanema teejuht toimetulekul magamamineku, potitreeningu, jonnihoogude, löömise ja teiste igapäevaste katsumustega”
Eesti Autismiliit, 2018
Olete te kunagi soovinud, et teie autismispektri häirega lapse jaoks oleks olemas käsiraamat? See raamat pakub just seda – selgeid, hoolikaid, sammsammulisi nõuandeid kõige vajaliku jaoks:
* kuidas harjutada potilkäimist ilma last sundimata või survestamata
* kuidas saada laps magama tema voodis ja kogu ööks
* mida teha, kui teie laps jonnib, lööb või hammustab
* kuidas tutvustada uusi toite ilma tülideta
Kate C. Wilde käsitleb neid igapäevaseid toiminguid oma kümnenditepikkusest kogemusest lähtuvalt, kasutades proovitud-katsetatud tehnikaid, et aidata teil muuta igapäevaelu väljakutseid ja luua harmooniat.
Raamatu ostmiseks tuleks:
- raamatu hind 20.- + saatekulud 3,15, kokku 23,15 eurot kanda Eesti Autismiliidu arveldusarvele nr EE672200221035410732 ning anda meilile info(ät)autismiliit.ee teada , millisesse Smartposti pakiautomaati soovite raamatu saada ja oma mobiiltelefoninumber. Kui raha on laekunud, saadame raamatu soovitud automaati.
- Omniva pakiautomaadi saatekulud on 3,70 ja summa kokku on 23,70.
Paula Tilli “Teisiti. Minu Aspergeri-elu”
Eesti Autismiliit, 2017
Paula õppis lugema ja kirjutama juba kolmeaastaselt. Ta oskab paljusid võõrkeeli ja armastab grammatikat. Ta sööb alati tervislikku toitu ja jumaldab mustikate korjamist. Ta töötab mentori ja lektorina. Paula on intelligentne, andekas ja eriline.
Paula ei tea, mis juhtus teises maailmasõjas. Kaunil suvepäeval on ta kõige meelsamini kodus, kardinad akna ees, või jõusaalis. Aeg-ajalt tahab ta mitmeks kuuks muust maailmast eralduda.
Paula ei saa aru väikestest valedest ja ootab alati ausat vastust. Ta naeratab, olles kurb või masendunud. Tal on raske mõista teiste inimeste ilmeid ja kehakeelt.
Paulal on Aspergeri sündroom ja tema elu on suurepärane.
Raamatu ostmiseks tuleks:
- raamatu hind 18.- + saatekulud 3,15, kokku 21,15 eurot kanda Eesti Autismiliidu arveldusarvele nr EE672200221035410732 ning anda meilile info(ät)autismiliit.ee teada, millisesse Smartposti pakiauomaati raamat saata ja oma mobiiltelefon number. Kui raha on laekunud, saadame raamatu soovitud automaati.
- Omniva pakiautomaadi saatekulud on 3,70 ja kokku tuleks üle kanda 21.70 eurot.
Colette de Bruin “5 KÜSIMUST”
Eesti Autismiliit, 2014
„5 küsimust“ on raamat lapsevanematele ja pedagoogidele andmaks nõu, kuidas kasvatada ja juhendada autismiga last. Raamatu lähtekohaks on autismiga lapse vajadus selguse ja etteaimatavuse järele. Võib öelda, et laps sirutab oma käe abi järele ja ootab, et me sellest kinni haaraks: laps vajab, et ütleksime talle, MIS on tema ülesanne, KUIDAS ta seda tegema peab, KUS ja MILLAL see toimub ja KES on sinna kaasatud?
Need viis küsimust on raamatus kirjeldatava meetodi põhipunktid. Viie küsimuse meetod selgitab, millised probleemid tekivad autismiga lapsel igapäevatoimingutes, ning annab aimu, kuidas nende probleemidega toime tulla. Raamat õpetab lugejat maailma vaatama läbi autismiga lapse silmade ehk kasutama auti-prille. See aitab lapsevanemal või kasvatajal probleemide põhjuseid analüüsida läbi lapse silmade ning leida lahendus, mis sobib nii lapsele kui ka teda ümbritsevatele inimestele.
Colette de Bruin-Wanrooy töötab koolitajana ja hariduslike erivajaduste koordinaatorina, olles pühendunud autismiga ja intellektipuudega laste ja nende perede aitamisele. Ta on viie autismiga kasulapse ema ning ta on üles kasvanud Aspergeri sündroomiga isaga.
Raamat annab lugejale hulga praktilisi oskusi ja näpunäiteid, mida igapäevaelus kasutada ja soovi korral enda vajaduste jaoks kohandada.
Raamatut on võimalik osta ka Apollo raamatukauplustest.
Raamatu ostmiseks tuleks:
- raamatu hind 15.- + saatekulud 3.15 (Smartposti pakiautomaat), kokku 18.15 eurot kanda Eesti Autismiliidu arveldusarvele nr EE672200221035410732 ning anda meilile info(ät)autismiliit.ee teada pakiautomaadi aadress, kuhu raamat saata ja teie mobiiltelefoni number. Kui raha on laekunud, saadame raamatu teie poolt soovitud pakiautomaati.
- Omniva pakiautomaadi saatekulud on 3,70, summa kokku 18,70.
“Autism. Meie laste lood 2”
Eesti Autismiliit, 2015
2003. aastal ilmus raamat „Autism. Meie laste lood“, mis koondas erinevate autismiga laste lugusid, kirjutatuna nende vanemate poolt. Need lood rääkisid erineva vanuse ja erineva taustaga lastest, kellel oli üks ühisosa – neil kõigil oli diagnoositud autismispektri häire. Vanemate tunded, kogemused ja toimetulek erinesid samuti, aga ka selles oli üks ühine nimetaja ja see oli lootus. Lootus lapse arengule, pere ellujäämisele ja paremale tulevikule.
Nüüd, 12 aastat hiljem, saame jagada mõnede esimeses raamatus esinenud laste ja perede edasist käekäiku ning lisandunud on mõned uued lood.
Autismispektri häire olemuse keerukuse tõttu on väga raske mõista nende laste vanemate igapäevase elu väljakutsetega toimetulekut. On ju lihtsam aru saada ja tunnistada neid probleeme, mis on silmaga nähtavad või millegagi mõõdetavad. Neid probleeme ja ebakõlasid, mis toimuvad sageli pealtnäha tavalise lapse sees, on paraku raske tunnistada ja aktsepteerida, veelgi keerulisem on nendega asjatundlikult tegeleda ja aidata lapsel toime tulla. Ilma kirjaliku juhendi ja garantiita, et tehtud valikud on õiged, vigade paranduse võimalust sageli ei ole – nii toimetavad kõik autismispektri häirega laste vanemad.
Need lood on tänuväärne materjal julgustuse ja näpunäidete näol kõigile autismiga laste vanematele, kes annavad oma parima erivajadusega lapse kasvatamisel.
Raamatut on võimalik osta ja tellida Eesti Autismiliidu kaudu, müügihind on 5.00 EUR.
Raamatu ostmiseks tuleks raha kanda meie arveldusarvele nr EE67 2200 2210 3541 0732 ning anda meiliga teada aadress, millisesse pakiautomaati raamat saata. Kui raha on laekunud, saadame raamatu soovitud automaati. Omniva pakiautomaadi saatekulud on 3,70, Smartposti saatekulud on 3.15.
Raamat on müügil ka Apollo poodides.
Peter Vermeulen “Ma olen eriline.2”
Psühholoogilise toimetulekuõpetuse töökaust autismiga inimestele.
Töökaust koosneb raamatust ja töölehtedega CD-st ning on mõeldud kasutamiseks käsiraamatuna kõigile spetsialistidele ja vanematele, et õpetada autismiga inimesi iseend ja enda autismi tundma ja sellega toime tulema.
Raamatu esimene osa on teooria – tutvustatakse lähemalt mina-pildi olemust, psühholoogilist toimetulekuõpetust, sokrautilist meetodit. Samuti selgitatakse lähemalt miks, kellele, millises vanuses on üldse vaja autismi selgitada ja kuidas seda teha võiks.
Raamatu teine osa on praktilised juhtnöörid, mis selgitavad lähemalt, kuidas töötada CD-l olevate töölehtedega. Töölehtedest on CD-l vastavalt sihtgrupile erinevad versioonid autismiga laste, vaimupuudega noorte ja normintellektiga täiskasvanute jaoks. Lisaks on versioon autismiga lapse õdede-vendade ning (kooli)kaaslaste informeerimiseks.
Eesti Autismiliit, 2008
Raamatut saab osta Eesti Autismiliidust, selleks tuleks kanda Eesti Autismiliidu arveldusarvele nr EE67 2200 2210 3541 0732 raamatu hind 5.00 + saatekulu (Smartpost 3.15 EUR, Omniva 3,70 EUR), selgitusse märkida raamatu pealkiri. Samuti tuleks meiliga teada anda millisesse automaati raamat saata ja oma mobiiltelefoni number ning raha laekumise järel saadame soovitud automaati.
Raamat on müügil ka Apollo raamatukauplustes.
ÕPPEMATERJAL: Hans Hellemans, Peter Vermeulen, Greet Conix, Lies De Lameillieure „SEKS@AUTISM.COM”
Suhetealase ja seksuaalõpetuse programm autismispektri häirega noortele ja täiskasvanutele“.
Autismispektri häiretega kaasnevad raskused – ülitundlikkus puudutuste suhtes, probleemid üldkehtivate tavade ja kehakeele mõistmisega, raskused üksteise tunnetamise ja toetamisega ning romantiliste tundmuste puudumine – takistavad suuresti intiimsuhte loomist. Enamikul autismispektri häirega inimestest on seksuaalsed tunded, tungid ja käitumismallid. Seega on seksuaalõpetus ilmselgelt vajalik.
Programmi „Seks@autism.com“ eesmärgiks on rahuldada vajadust autismispektri häirega noorte ja täiskasvanute seksuaalõpetuse järgi, käsitledes kogu autismispektrit – alates autismist koos sügava vaimupuudega kuni Aspergeri sündroomi ja norm- kuni ülikõrge intellektini. Samas sobib programm vajadusel kohandusi tehes ka intellektipuudega noortele seksuaalsuse selgitamiseks.
Programm käsitleb seksuaalsusest rääkimist individuaalsetest vajadustest lähtuvalt ning käsitleb kõiki teemassepuutuvaid valdkondi. Seksuaalõpetus on selles programmis seotud suhtusoskuste, identiteedi kujunemise, oma keha tundmaõppimisega ja sellega rahulolemisega, ka reeglitega. Seksuaalõpetuse abil on võimalik parandada seksuaal-sotsiaalsete reeglite ülekandmist praktilisse ellu ja sel moel vähendada sobimatut käitumist, samas hõlmates ka väärtuste ja reeglite selgitamist ja empaatiavõime parandamist.
Kogu materjal on käepäraselt paigutatud CD-le ning mugav kasutada, lubades välja printida vajalikke töölehti ja materjale. Esimene osa annab teoreetilisema ülevaate teemadest, mida käsitletakse, juhiste osas jagatakse praktilisi juhendeid teemade lõikes, kuidas iga teemat selgitada ja kasutada rohkelt lisatud töölehti, jooniseid ja fotosid.
Õppevara tõlkimist ja elektroonilist väljaandmist eesti keeles on toetanud Euroopa Sotsiaalfond ja Eesti riik programmi „Hariduslike erivajadustega õpilaste õppevara arendamine” kaudu. Programmi viib ellu Riiklik Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskus.
Õppevara on välja antud CD-l ja seda on võimalik tellida ainult koolidel jt asutustel, kirjutades aadressile info(ät)autismiliit.ee
TEISTE POOLT VÄLJA ANTUD RAAMATUD:
Elle McNicoll “Mingi säde”
Kirjastus Eesti Raamat, 2024
Addie on 11-aastane tüdruk, kes peab toime tulema teistsuguse reaalsuse tajumisviisiga. Tal on autismispektri häire. Ta tajub asju teravamalt ega suuda alati aru saada teiste näoilmetest, kuid on väga empaatiline, taibukas ja lugemishuviline. Addie puutub sageli kokku eelarvamustega ja kogeb, et kiusajaid võib leiduda ka täiskasvanute seas. Tüdrukule on abiks tema vanem õde, kellel on samuti autismispektri häire ja kes aitab Addiel nii temas endas kui ka maailmas toimuvat mõista.
Kui koolis tuleb juttu nõiaprotsessidest, taipab Addie, et nõiaks peetud naised olid tegelikult lihtsalt teistsugused – nagu ta isegi. Tüdruk asub võitlusse selle nimel, et tema kodukülas nõidade mälestus ausse tõstetaks.
Elle McNicolli mõjuv ja liigutav teos räägib sellest, mis tunne on elada maailmas, kus erinevusi kardetakse, ja sellest, et ka kõige vaiksem hääl võib osutuda väga võimsaks. Raamat on mõeldud 9‒12-aastastele lastele.
Arndís Þórarinsdóttir “Surmasõlm”
Kirjastus Hea Lugu, 2023
Mida sa teeksid, kui vanemad teatavad, et su noorem vend on autist? Islandi koolipoiss Álfur ei suuda seda uudist kuuldes tõele silma vaadata. Sportvõimlejana on ta harjunud raskustega rinda pistma ja ta üritab tõestada, et Eik on tavaline 3-aastane poiss. Kuidas kohaneda sellega, et su väikevend pole täpselt samasugune nagu teised põnnid, „Surmasõlm“ jutustabki.
„Surmasõlm“ on võitnud mitu auhinda, sealhulgas Reykjavíki lastekirjanduse auhinna. Žürii hinnang raamatule oli selline: „See jutustab erakordse tundlikkuse ja arusaamisega luhtunud lootustest, rasketest peresuhetest, vennaarmastusest ja autismist. Raamat on ühtaegu imeline, naljakas, südantlõhestav ja realistlik ning esimesest peatükist alates kaasahaarav. Sobib nii suurtele kui väikestele lugejatele.“
Kirjastus Studium, 2019
Hästi struktureeritud raamat aitab mõista ja leida lahendusi olukordadele, mis tekivad Aspergeri sündroomiga õpilaste teistsugusest maailma tajumisest. Iga aspekti üldisele kirjeldusele järgneb lapsepoolne selgitus, häirest tekkida võivad arusaamatused koolielus, nõuanded õppetunni tegevusteks ning soovitused teema käsitlemiseks vanematega. Käsiraamatu vormis esitatud materjal aitab õpetajal luua keskkonda, milles nii Aspergeri sündroomiga õpilasel kui ka tema kaaslastel õnnestub üksteist toetades saavutada parimad tulemused.
Keith Stuart „Plokipoiss“
Petrone Print, 2016
Alex on kolmekümnendates pereisa, kes armastab oma naist, kuid ei oska seda kuidagi väljendada. Ta armastab ka oma poega Sami, aga ei mõista teda sugugi.
Sam on kaheksa-aastane imetore poiss. Tal on autism. Temale on maailm üks suur mõistatus, mille lahendamisega ta üksi toime ei tule.
Algul tunduvad haiguse kaasnähud ületamatult rasked, ent siis hakkavad Alex ja Sam koos „Minecrafti“ mängima. Just see mäng teeb lukust lahti autistist poja ja tema isa suhte. Isa õpib uuesti mängima ning poeg suhtlema ja ennast väljendama. Poiss tunneb, et on vähemalt üks asi, mida ta oskab sama hästi kui teised. Videomäng on salliv keskkond, kus saab piiramatult ja vabalt õppida, jagada ja luua.
Raamat põhineb tõestisündinud lool ja räägib sellest, kuidas lõpetada muretsemine ja leida üles laps enda sees. Just nii jõuab arusaamisele, mis on elus tähtis. Kas „Minecrafti“ kaudu teineteise ja iseenda taasavastamine aitab perel end tükk tüki haaval kokku koguda?
Samantha Todd “ Väike raamat autismispektri häiretest”
Kirjastus Studium, 2015
Autistlike inimeste hulk on kogu maailmas viimastel aastakümnetel suurenenud. Seetõttu on oluline teada, kuidas tunnetavad autistid iseennast ja ümbritsevat keskkonda. Üks kõige paremaid ja kasu toovaimaid võimalusi on vaadata maailma autisti pilguga. Teadmine, miks on olukord autistile raske, mida ta näeb või tunneb, on oluline informatsioon, et osata muuta ümbritsevat keskkonda autismiga lapsele või noorukile vastuvõetavamaks või õpetada talle uusi oskusi.
Raamat annabki ülevaate autismile omase maailmakäsituse eripäradest ning aitab mõista, mismoodi näevad maailma autistlikud lapsed ja noorukid, ning pakub soovitusi autismihäirega noorte oskuste ja heaolu parandamiseks.
Temple Grandin, Richard Panek “Autism. Diagnoosimise alused ja suhtumine autistidesse”
Pilgrim, 2015
Susanne Schäfer “Tähed, õunad ja kumer klaas”
Raamat on kirjutatud autismispektri häirega naise poolt, kes sai diagnoosi alles 25-aastaselt. Seni oli ta olnud kõigi ümbritsevate jaoks teistsugune, kummaline ja imelik. Raamat on sisuliselt toimetamata ja töötlemata ning võimaldab heita pilgu autismiga inimese ellu otsesest allikast. Maailma tunnustatumaid autismipsühhiaatreid Christopher Gillberg ütleb, et raamatut peaksid lugema kõik, kellel on kokkupuudet autismiga – kas siis eraelus või ametialaselt. Susanne Schäferi otsekohene väljendusviis ja meenutused-arusaamad elust omaenda autismiga aitavad mõista meil kõigil selliste häirete olemust ja läbi mõistmise olla toeks nii neile inimestele kui ka nende peredele.
Raamatu tiraaž on läbi müüdud.
“Autism. Meie laste lood”
Eesti Autismiliit, 2003.
Raamatu tiraaž on läbi müüdud.
O. Ivar Lovaas “Arenguhälbega laste õpetamine. Raamat minule”
Raamat on mõeldud õpetajatele la lapsevanematele, et aidata arengupuudega inimestel õppida elama mõttekamat elu. Siit peaksid saama abi käitumise arengus mahajäänud, olgu põhjuseks vaimne alaareng, ajukahjustus, autism, raskekujuline afaasia, raskekujulised emotsionaalsed hälbed, lapseea skisofreenia või muu haigus. Kuigi enamik programme on koostatud tööks laste ja noortega, saab neid kasutada igas eas inimeste tarvis.
O.Ivar Lovaasi teos on operantse õppimise-õpetamise (biheiviorismi kolmanda etapi) teooria äärmiselt konkreetne ja asjalik bäljund praktikasse. Teooria aluseks on idee, et elusorganismid kalduvad kordama käitumist, mis tekitab rahuldust, ja väldivad käitumist, mis kutsub esile ebameeldivusi. Operantse tingituse loomiseks rakendatakse mingit stiimuli pärast subjekti vastureaktsiooni: st. Lapse käitumisakti kinnitatakse negatiivselt või positiivselt pärast selle sooritamist. On leitud, et biheivioristliku operantse tingituse rakendamine sobib esmajoones lapse käitumise kujundamiseks, vähem peetakse seda otstarbekaks vaimse tegevuse arendamise juures.
Tähelepanuväärsed on autori seisukohad:
- Lapse õpetamine-kasvatamine toimugu võimalikult loomulikus keskkonnas (kodus, lasteasutuses). Oluline on järelikult kõigi lapsega tegelevate inimeste spetsiaalne ettevalmistus.
- Oluliseks tingimuseks on sotsiaalne keskkond, millest tegelikult sõltubki positiivne või negatiivne kinnitus, sh. täiskasvanu emotsionaalne kontakt lapsega.
- Lapsele tuleb õpetada kõnet, mängu, enesehooldust jne. Pedagoog ei ravi last,vaid õpetab ja arendab teda.
- Suur tähelepanu on verbaalse suhtlemise kujundamisel, rõhutades vajadust kasutada lühikesi konkreetseid korraldusi tegevussituatsioonis ja luua emotsionaalne vajadus kasutada kõnet.
Eesti Autismiliit, 1998.
Raamatu tiraaž on läbi müüdud.
Daniel Tammet “Sündinud sinisel päeval”
Eesti Päevalehe raamat, 2007
Aspergeri sündroomiga Daniel Tammet elab Inglismaal. Ta näeb numbreid kujundite, värvide ja mustritena ning on võimeline loendama Pii komakohti 22514. Ta on võimeline õppima selgeks võõra keele nädalaga. Ta on õppinud elama iseseisvalt ja toime tulema oma eripärale vaatamata.
Raamat räägib sellest, kuidas Daniel õppis end kontrollima ning iseseisvalt elama ja armuma.
Raamatu tiraaž on läbi müüdud.
Mark Haddon “KENTSAKAS JUHTUM KOERAGA ÖISEL AJAL”, Varrak, 2003
Seda võib nimetada omamoodi mõrvajuhtumi uurimiseks. Mõrvatud on koer ja mõrvarelv on aiahark. Uurijaks ja jutustajaks on Aspergeri sündroomiga 15-aastane Christopher Boone. Ta teab väga palju matemaatikast ja loogikast, kuid väga vähe inimestest ja eriti nende tunnetest. Ta armastab nimekirju, seaduspärasid ja tõde, vihkab kollast ja pruuni värvi ega taha, et teda puudutataks. Christopheri maailm on olnud seni väga piiratud, kuid otsus koera surma uurida toob talle kaasa ootamatud tagajärjed. Haddon kirjeldab Christopheri maailma ilma sentimentaalsuseta ning võib-olla just seepärast on tegemist tõeliselt liigutava, naljaka ja usutava teosega.
Raamatu tiraaž on läbi müüdud.
Christopher Gillberg “Aspergeri sündroom. Normaalne, geenius või nohik?”
Kirjastus “Kunst”, 2003
Esimesest eestikeelsest Aspergeri sündroomi käsitlevast raamatust leiavad asjatundlikku ja kergesti loetavat teavet eelkõige sündroomiga inimesed ise, nende lähedased ja õpetajad.
Raamatu tiraaž on läbi müüdud.
Fiona Bleach “Igaüks on erinev”
See raamat on mõeldud lastele ja noortele, kellel on autismiga õdesid või vendi.
Raamat ei räägi sellest, kuidas õde või venda muuta, ega sellest, kuidas tema järele vaadata. Nende küsimustega tegelevad täiskasvanud ja spetsialistid, kes on saanud vastava väljaõppe.
Raamat aitab autismi mõista ja seda tehes on noor inimene suuteline oma venda või õde paremini mõistma.
Raamat on kirjutatud spetsiaalselt selleks, et anda vastuseid paljudele küsimustele, mis tekivad autismispektri häiretega noorte õdedel ja vendadel. Siin on nii autismi olemuse selgitusi kui ka kasulikke nõuandeid selle kohta, kuidas korraldada pereelu kõigi osaliste jaoks mugavamalt.
Olles saanud aru asjade olemusest, võib tema elu muutuda kergemaks. Ta oskab raskete olukordadega kergemini toime tulla ning õe-vennaga koos veedetud aeg on temagi jaoks õnnelikum.
Raamatu on kirjutanud ja joonistanud Fiona Bleach,kes töötab kunstiterapeudina National Autistic Society Sybil Elgari Koolis Lääne-Londonis.
Raamatu tiraaž on läbi müüdud.
Eesti Autismiliit, 2008
Daniel Gottlieb “Kirjad Samile”
Vanaisa õpetussõnad armastusest, kaotusest ja elu andidest.
Ealeski ei tea ette, kui palju kellelegi aega on antud. Seda ei teadnud ka psühholoogina praktiseeriv Daniel Gottlieb, kui ta oma lapselapsest kuulis. Ta tahtis oma lapselapsele rääkida armastusest, elust ja inimestest. Ta tahtis rääkida sõprusest ja sellest, et sõbradki võivad alt vedada. Ta tahtis Samile rääkida seksist ja rahast ja tööst ja kõigest muust. Ja ta tahtis, et ta lapselaps tunneks teda.
Vanaisa Dan elab juba üle 20 aasta ratastoolis ja lapselaps Sam on autist. Seda keerulisem on armastaval vanaisal oma sõnu lapselapseni viia, seda väärtuslikum on iga arusaama alge. Daniel Gottlieb on kirjutanud armastuskirja elule. Me kõik väärime võimalust lugeda seda ise ja anda edasi lapselastele.
Terase tarkuse ja tundlikkusega kirjutatud tähelepanekud elust valgustavad hetki, mida vanaisa ja poiss omavahel jagavad. Daniel Gottliebi tervendav, sallivust, lootust ja kogemusi täis hääl inspireerib ja tuletab meelde, et hoolimata oma võimetest ja piirangutest oleme me kõik inimesed.
“Nii et kui sa tunned kaotusevalu, palun ära raba midagi, mis valu ära võtaks. Lihtsalt usu, et valu, nagu kõik muugi, läheb üle. Läbi selle õpid, kuidas ebaõnnega hakkama saada. Õpid, kuidas stressiga toime tulöla. Sa tunned uhkust. Valu teisel küljel õpid midagi selle kohta, kes sa oled.”
(Katkend raamatust)
Eesti Päevalehe raamat, 2007
Imbi Tanisoo “Minu pere lugu”
Imbi Tanilsoo “Minu pere lugu”
Monica Holloway “Kauboi ja Wills”
Südamlik lugu, kus autismidiagnoosiga poissi aitab paljude oskuste arendamisel ta armas ja seltskondlik koer – kuldne retriiver nimega Kauboi. Poisi ema räägib selles raamatus oma kogemustest, tagasilöökidest ja edusammudest.
Raamatu võib saada ka postiga. Selleks kirjutada meiliaadressil eva.luts111@gmail.com
Sellisel juhul maksab raamat 5 eur (postikulud).
Gunilla Gerland “PÄRIS INIMENE”
Autobiograafiline raamat Aspergeri sündroomiga naise elust.
Raamatu tiraaž on läbi müüdud.
Veikko Huovinen “Poja surm”
Soome autori viimaseks jäänud teos on jutustus oma poja elust ja surmast, kirjaniku ja isa pihtimus ja leinaraamat.
Loomingu raamatukogu, 2010/16
Eripedagoogika.
Autismispektri häirega õpilane. II
Eripedagoogika.
Autismispektri häirega õpilane